Categories

Payment

   
           Zalecane !

    

      Wpłata na konto
            firmowe
      (przelew zwykły)  

      
     Foreign customers
               only 

Niemen & Akwarele ‎– Dziwny Jest Ten Świat...

Availability:
szt.
Net Price: €20.12 €24.75

Niemen & Akwarele ‎– Dziwny Jest Ten Świat...

 

 

Label: Polskie Nagrania Muza ‎– XL 0411
Format: Vinyl, LP, Repress, Mono
Country: Poland
Released: ?
Genre: Pop
Style: Vocal

 

Tracklist:

 

A1 Gdzie To Jest? / Where Is It? 3:00
A2 Nigdy Się Nie Dowiesz / You'll Never Know 3:30
A3 Ten Los, Zły Los / This Fate, This Cruel Fate 2:40
A4 Coś, Co Kocham Najwięcej / What I Love The Most 3:10
A5 Wspomnienie / Memory 3:50
A6 Nie Wstawaj Lewą Nogą / Don't Be Angry 2:10
B1 Dziwny Jest Ten Świat / Strange Is This World 3:35
B2 Jeszcze Swój Egzamin Zdasz / You'll Pass Your Exam 2:00
B3 Chciałbym Cofnąć Czas / I'd Like To Turn Back Time 3:50
B4 Pamiętam Ten Dzień / I Remember That Day 3:15
B5 Nie Dla Mnie Taka Dziewczyna / She's Not The Type For Me 2:25
B6 Chyba, Że Mnie Pocałujesz / Maybe If You Kiss Me 3:00

 

Płyta: EX-
Okładka: VG+

 

Notes:

 

Blue labels
65 zl. on sleeve

 

Barcode and Other Identifiers:

 

Matrix / Runout (label A): M-3 XW-839
Matrix / Runout (label B): M-3 XW-840
Matrix / Runout (Run-out Side A): M3XW 839-5 AC
Matrix / Runout (Run-out Side B): M3XW 840-3 AC
Other (Rights Society): BIEM

 

Pierwszy album studyjny Czesława Niemena, wydany w 1967 roku w wytwórni Muza. Na płycie znalazło się piętnaście kompozycji artysty. Jako pierwsze wydawnictwo w historii polskiej fonografii album zdobył w grudniu 1968 roku status złotej płyty. Na płycie znajduje się jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów polskiej muzyki - 'Dziwny jest ten świat'.

Poza samym Czesławem Niemenem, w nagraniach wzięli udział Paweł Brodowski (gitara basowa), Tomasz Butowtt (perkusja), Tomasz Jaśkiewicz (gitara), Marian Zimiński (fortepian, organy) oraz Alibabki, które użyczyły swoich głosów w chórkach. Do znacznej części utworów słowa napisał Czesław Niemen, jednak na płycie pojawiają się również teksty Marty Bellan, Krzysztofa Dzikowskiego, Jacka Grania, Marka Gaszyńskiego oraz Andrzeja Tylczyńskiego. Utwór 'Wspomnienie' zawiera tekst Juliana Tuwima.

Okładkowa fotografia doskonale koresponduje z tytułem - te oczy i ich myślące spojrzenie...Wyjątkowa okładka i wyjątkowa płyta jak na polską fonografię tamtych czasów. Dziwny Jest Ten Świat to nie tylko pierwszy przegląd możliwości twórczych Czesława Niemena. To także jego portret na rockowo-popowym rozdrożu. Na szczęście w żadnym z utworów nie schodzi na manowce. To popis Niemena - kompozytora piosenek, jak również potwierdzenie jego wyjątkowych możliwości wokalnych i artystycznych ambicji.

Utwór tytułowy. Skok Niemena w ówczesną muzyczną nowoczesność, protest song, jakich u nas wcześniej nie było, dawka szczerości i dramatyzmu. Także dowód zainteresowania murzyńskim soulem, umiejętności korzystania po swojemu z tego rodzaju wzorów. Ekspresyjna interpretacja wokalna nie pozostawia wątpliwości co do oryginalności niemenowego głosu i artystycznego waloru krzyku. Na początek mamy frazę melodyczną niczym z 'It's A Man's Man's World' Jamesa Browna. Jednak nie ulega wątpliwości, że słuchamy kompozycji w stylu Niemena: ta melodia o dużych skokach interwałowych. Urozmaicona aranżacja ma swój smak, swój sens: po organowej, chorałowej przygrywce kontrapunktyczna wokaliza Alibabek i wejścia instrumentów dętych wprowadzają coś z kantaty, jakiś odblask baroku. Solo gitary elektrycznej unowocześnia brzmienie...Wszystko, co dzieje się w tym utworze - nawet to niemal w szale wykrzyczane "nie" - świetnie służy podkreśleniu treści tekstu. Naprawdę robi on wrażenie - poprzez swą prostotę - osobistego wyznania Niemena: dziwny jest ten świat/gdzie jeszcze wciąż/mieści się wiele zla/i dziwne jest to/że od tylu lat/człowiekiem/gardzi człowiek.. Autor dzieli sie ze słuchaczem swą wiarą w ludzi dobrej woli, a na koniec mamy: nadszedł już czas/najwyższy czas/nienawiść/zniszczyć w sobie...

Ten longplay to krystalizowanie się stylu Niemena, ale też jego wiele wcieleń. Potwierdza swój akces do "zwykłej" muzyki młodzieżowej. W - także autorskiej - piosence 'Nie wstawaj nigdy lewą nogą' śpiewa tylko o tym, co w tytule i z Akwarelami ogranicza się do rock'n'rolla w stylu wczesnych lat sześćdziesiątych. Zarazem zależy mu na dużym zróżnicowaniu aranżacji, na orkiestrowym uderzeniu, na zaskakujących wstawkach (Ten los, zły los). Melodia ma być bogata, opracowanie utworów - z jak największą ilością efektów, smyczki też pomagają Akwarelom ('Nie dla mnie taka dziewczyna'). Ale jest tu też "coś kameralnego" i "unplugged" - balladowe 'Nigdy się nie dowiesz', z wyeksponowaną gitarą akustyczną, której akompaniament - oparty na rozłożonych akordach - sugeruje związek z barokiem; barokowo brzmią łączniki instrumentalne i koda z wiolonczelą. Nasz artysta ma też ochotę na odrobinę muzycznej przekory, na coś przebojowego i... zdecydowanie odbiegającego od tego, do czego przywykł w tamtych czasach młody słuchacz. W 'Chyba, że mnie pocałujesz' akompaniament instrumentów dętych jest dość dziwny i "folkoryzujący". Na pewno dodaje uroku płycie wersja nastrojowej kompozycji rodzimego, markowego pop-kompozytora, Marka Sarta, do wiersza Juliana Tuwima, 'Wspomnienie'. Wyważona interpretacja wokalna idzie tu w parze z prostą, lecz bardzo trafną aranżacją.