Kategorie

Płatności

   
           Zalecane !

    

      Wpłata na konto
            firmowe
      (przelew zwykły)  

      
     Tylko dla klientów
          z zagranicy

Brygada Kryzys ‎– Brygada Kryzys

Dostępność:
szt.
Cena netto: 93,50 zł 115,00 zł

Brygada Kryzys ‎– Brygada Kryzys

 

 

Label: Tonpress ‎– SX-T 16
Format: Vinyl, LP, Album
Country: Poland
Released: 1982
Genre: Rock
Style: Alternative Rock, New Wave, Punk

 

Tracklist:

 

Strona A
A1 Centrala 5:55
A2 Radioaktywny Blok 1:00
A3 Nie Ma Nic 4:46
A4 Przestań Śnić 6:30
Strona Z
B1 The Real One 3:21
B2 Travelling Stranger 3:53
B3 Except One 2:24
B4 Ganja 3:13
B5 Fallen, Fallen Is Babylon 5:23

 

Płyta: NM-
Okładka: VG+

 

Barcode and Other Identifiers:

 

Matrix / Runout: C90-18085/4-2
Matrix / Runout: C90-18086/4-2
Rights Society: BIEM
Other (Retail Price): zł 200,-

 

Jedna z najważniejszych – jak sądzą niektórzy – płyt wydanych w Polsce po roku 1945. Dlaczego? Bo to pierwszy długogrający punk rockowy krążek, jaki ukazał się na naszym rynku. Rok wydania tej płyty – 1982 – powinien Wam coś mówić. Jesteśmy w samym środku stanu wojennego; zespół wszedł do studia dwa miesiące po jego ogłoszeniu. I nie zamierza bynajmniej hamować się z krytyką władzy.

Już otwierająca krążek 'Centrala' jest motoryczną kompozycją, która pokazuje zdehumanizowanie organów wykonawczych państwa. Dalsze utwory tylko pogłębiają wrażenie wszechogarniającej beznadziei. Krążą legendy, że ten ogólny dekadentyzm sprawił we wrażliwej sytuacji politycznej, iż część nakładu Brygady Kryzys po prostu przemielono. Bez względu na to, czy historia ta jest prawdziwa, siła oddziaływania tej płyty rzeczywiście mogła przerażać władze. To świetnie słyszalny głos zbuntowanego pokolenia, zjednoczonego wspólną ideą.

Co ciekawe, pierwsza punkowa płyta w Polsce ma zadziwiająco mało wspólnego z punk rockiem. Większość utworów na tym krążku reprezentuje sobą styl mniej lub bardziej zimnofalowy. Motoryka, powtarzanie fraz i pulsująca jednostajność nadają przyjemnego, choć bardzo mało ludzkiego charakteru całemu wydawnictwu ('Nie ma nic', 'Travelling Stranger'). Dodajmy do tego pogłosy, echa i różne inne przeszkadzajki, a otrzymamy płytę całkiem nowatorską, którą trudno uznać jednak za punkową. Być może do tej kategorii zaliczylibyśmy jedynie 'Radioaktywny Blok' oraz brzmiący jak skrzyżowanie Dead Kennedys z Agent Orange 'Except One'.