Kategorie

Płatności

   
           Zalecane !

    

      Wpłata na konto
            firmowe
      (przelew zwykły)  

      
     Tylko dla klientów
          z zagranicy

Docisk gramofonowy GH Acoustics (silver)

Dostępność:
szt.
Cena netto: 80,49 zł 99,00 zł

Docisk gramofonowy GH ACOUSTICS

 

 

Specyfikacja:

 

- typ: grawitacyjny
- materiał: wysokiej jakości stop aluminium
- waga: ok. 300 gram
- wymiary: średnica podstawy 77 mm / średnica górna 65 mm / wysokość 35 mm / średnica otworu szpindlowego 7 mm
- stroboskop
- poziomica
- kolor: silver /srebrny/

 

Gramofon, podobnie jak każde urządzenie mechaniczne, jest podatny na modyfikacje i usprawnienia, które w założeniu ich projektantów mają polepszyć warunki jego pracy. Dociski (zwane również stabilizatorami) należy właśnie w tym charakterze rozpatrywać. Są to specjalne krążki montowane na osi talerza, pełniące rolę docisku płyty. Mają za zadanie poprawić powierzchnię styku płyty z talerzem oraz ograniczyć powstawanie rezonansów w ich strukturze.

Ze względu na rolę jaką ma spełniać, wykonuje się go ze stopów metali, ciężkich gatunków drewna lub tworzyw sztucznych. Nakładany swobodnie na szpindel gramofonu działa na zasadzie grawitacyjnej, czyli dociska płytę do powierzchni talerza bezpośrednio poprzez swoją masę. Dociski grawitacyjne charakteryzują się dużą masą własną - ich waga waha się najczęściej w zakresie pomiędzy 500 a 1000 gr., jednak stosuje się również odpowiednio lżejsze i cięższe od najpopularniejszego przedziału wagowego - kluczem jest odpowiedni dobór do napędu oraz charakter zawieszenia gramofonu, z którym dany docisk ma efektywnie współpracować. Innym rodzajem stabilizatora, wykorzystywanym do gramofonów, do których nie są wskazane te o dużej masie własnej, są dociski dokręcane (zaciskowe), które z uwagi na sposób montażu podobny do mocowania wiertła do szczęk wiertarki, spełniają swoją rolę pomimo nieporównywalnie mniejszej masy.

Dociski gramofonowe są szczególnie przydatne w przypadku płyt o nierównej powierzchni. W sytuacji, kiedy odtwarzamy płyty o równej powierzchni, wystarczy docisk o mniejszej masie, który ogólnie poprawi powierzchnię styku a poprzez przyłożenie dodatkowej masy zredukuje ilość rezonansów układu. Dzięki lepszemu przyleganiu płyty do talerza zmniejsza się kołysanie dźwięku, zaś w większości przypadków po zastosowaniu docisku poprawia się kontrola na krańcach pasma przenoszenia, podstawa dźwięku staje się lepiej zaznaczona a wybrzmienia zyskują na precyzji.