Categories

Payment

   
           Zalecane !

    

      Wpłata na konto
            firmowe
      (przelew zwykły)  

      
     Foreign customers
               only 

Kolektif ‎– Balkanatolia

Availability:
szt.
Net Price: €10.16 €12.50

Kolektif ‎– Balkanatolia

 

Label: Baykus Muzik ‎– BY0001

Format: CD, Limited Edition, Digipak

Country: Turkey

Released: 2005

Genre: Folk, World Music

Style: Turkey

 

 

 

Tracklist

 

 

1. Anadolu Köçek

2. Ramizem

3. Ştipski Köçek

4. Kopanitsa A La Turka (Taksim)

5. Kopanitsa A La Turka

6. Ağır Aksak

7. Köçek

8. Neda Voda Nalivala (Taksim)

9. Neda Voda Nalivala

10. Laz Horonu

11. Payduşko

12. Tina Se Kano Galani

13. Hora Ka Din Kaval

14. Beber Oğlan

15. Raçenitsa (Taksim)

16. Raçenitsa

17. Razvivay Dobro Puvivay

 

 

Płyta: M

Okładka: M

 

 

Barcode and Other Identifiers

Barcode: 8 697788 580019

 

 

Twórczość grupy KOLEKTIF ISTANBUL opiera się głównie na różnego rodzaju interpretacjach tradycji muzycznej Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu wykonawczo nawiązujących do tradycyjnego repertuaru tureckiego.

 

Muzycy ten „tradycyjny repertuar” traktują bardzo subiektywnie, wybierając to, co ich zdaniem może być zrozumiane współcześnie, a także to, co w muzyce etnicznej czy tradycyjnej przejawia ewidentne oznaki wielowiekowych wymian kulturowych i międzyludzkich ze szczególnym uwzględnieniem muzyki używanej podczas rodzinnych uroczystości – np. na weselach.

 

Zespół koncentruje się przede wszystkim na utworach, które łączą elementy kultur z Bałkanów i Anatolii. Po ich pierwszym, wydanym w 2006 roku albumie zatytułowanym Balkanatolia, zespół przeszedł muzyczną ewolucję, która przyniosła im w 2008 roku kolejny krążek Krivoto.

 

Tu tradycja połączyła się z muzyką funky i jazzem w wyniku czego Kolektif Istanbul podwoił swoje tempo gry i energię wykonania. Niemniej jednak, oryginalny charakter melodii, inspiracji i źródeł do których podążali muzycy wymagał ogromnego szacunku, aby nie zagubić tego, co w tej muzyce najważniejsze i najbardziej wartościowe.

 

Z drugiej strony ten sam charakter pozwalał na niezwykłą wolność interpretacji, orkiestracji i wykonania. Muzycy poradzili sobie doskonale z tym dylematem – ich najnowsza płyta Kerevet!, którą będą promować, jest wyjątkowym przykładem tego jak w bardzo wyważony i przemyślany sposób połączyć muzykę tradycyjną ze współczesnym podejściem.

 

Kolektif Istanbul zrodził się ze spotkania muzyków ze wsi grających na festynach i uroczystościach weselnych z muzykami zajmującymi się improwizacją w różnych współczesnych stylach muzycznych.

 

Wszystkich ich łączyło zainteresowanie eksperymentowaniem i miłość do Stambułu – tego magicznego miasta na styku kultur, wywierającego ogromny wpływ na każdego, kto się z nim zetknął.

 

Instrumentarium zespołu składające się z gaydy (dudy), klarnetu, trąbki, saksofonu, akordeonu, tuby, perkusji i bębnów sprawia, że mamy do czynienia z prawdziwym bogactwem dźwięków, zawierających zarówno dynamizm bałkańskich „fanfar” jak i głęboki, pełen nostalgii anatolijski „blues”.

 

Dobrym duchem zespołu, który bez wątpienia wpływa na intensywność emocji wywoływanych przez ich muzykę jest Aslı Doğan – wokalistka obdarzona delikatnym, choć bardzo ekspresyjnym głosem.

 

Zespół wielokrotnie występował na największych festiwalach europejskich z prestiżowym Montreaux Jazz Festival na czele...