Categories

Payment

   
           Zalecane !

    

      Wpłata na konto
            firmowe
      (przelew zwykły)  

      
     Foreign customers
               only 

Zdrój Jana ‎– Cd

Availability:
Delivery time: 7 days
szt.
Net Price: €6.10 €7.50

Zdrój Jana ‎– Cd

 

Label: OBUH Records ‎– D27

Format: CD, Album

Country: Poland

Released: 2011

Genre: Folk, World, & Country, Rock

Style: Alternative Rock, Psychedelic Rock

 

 

 

Tracklist

 

 

1.  Hymn

2.  Perła

3.  Metoda Spływna

4.  Ballada O Nowym Sączu

5.  Vernissage

6.  Cztery Schody

7.  Navigare

8.  Peron

9.  Ćma

10. Tango Centralne

11. Mały Wóz

12. Blow Blow

 

 

Z niejakim wzruszeniem ogłaszamy, że oto po 40-stu latach z okładem mamy przyjemność wymachiwać pierwszą płytą ZDROJU JANA. Tym, co nie wiedzą należy się krótkie wyjaśnienie.

 

ZDRÓJ JANA jest tym dla polskiej muzyki rockowej, czym Maria Skłodowska- Curie dla zakładów rentgenowskich. Jedyna różnica - ZDRÓJ JANA nie dostał Nobla. Jak zdążyłem się niejednokrotnie przekonać, pamięć fenomenu ZDROJU JANA z jego bezkompromisową energią, hippisowską wrażliwością i absolutnie szczerą, bolesną wręcz, żarliwością stanowi jedną z najcenniejszych relikwii polskiego undergroundu w jego najczystszej postaci.

 

Tu płaczę jak bóbr. Ale jestem spokojny. ZDRÓJ JANA przez lata ukrycia nie utracił swojej potęgi, w cichości serc i głośności głów nagrywał swój album zatytułowany „CD”. „Ciąg dalszy” ZDROJU JANA jest jak szalony parowóz wyłaniający się z głębin ogrodu, pędzący do sedna rzeczy po odnalezionej bocznicy, miażdżący miałkość i blichtr większości rockowych miazmatów.

 

Aż po horyzont. Wyjdźmy zatem z koziego rogu, a nasz kwietnik podlewany zdrojem rozkwitnie. Po raz 23-ci słucham „Peronu” i po raz 23-ci płaczę jak żubr. Panie i Panowie: Jacek Ukleja, Marek Wilczyński, Ryszard Antoniszczak (Richard A.Antonius), Grzegorz Greg Jędrzejowski , Piotr Walewski, Jacek Szepan, Rafał Marchewczyk oraz z tamtej strony: Jerzy Wójcik. Czapy z głów.

 

Tudzież gościnnie Krystyna Święcicka-Wójcik, Andrew Nixon, Piotr Łopalewski, Marian Pawlik, Piotr Piątek. Czapy z głów raz jeszcze. Z małą pomocą Wojcka Czerna i Piotra Nykiela w Rogalowie Analogowym.

 

Jak śpiewa się za siódmą górą: „wolno płynie oliwa sprawiedliwa”. To prawda jest. Czasem bardzo wolno, ale jednak płynie. I niech płynie jak najszerszym strumieniem i nie tylko pod spodem. Oto macie świadectwo...

 

Płytowy debiut Zdroju Jana jest przede wszystkim ciekawostką fonograficzną, bowiem przypomina o zespole, którego najbardziej aktywny etap działalności przypadał na przełom lat 60. i 70.

 

Niestety, niewiele nagrań zachowało się z tamtych czasów, kiedy ta krakowska formacja, dzięki swoim koncertom z pogranicza muzyki rockowej, teatru i kabaretu stanowiła ubarwienie studenckiej sceny Krakowa.

 

Niemniej ci, którzy pamiętają zrealizowane na początku lat 70. nagrania Zdroju, bez trudu rozpoznają charakterystyczne brzmienie grupy. Jest tu trochę garażowego rocka w stylu The Velvet Underground (Hymn), jest delikatne, psychodeliczne zabarwienie („rozjechana” aranżacja Czterech schodów), ale są też elementy teatralnej ekspresji wokalnej (Peron) i bogatsze akcenty aranżacyjne (w utworach pojawia się między innymi harmonijka ustna, mandolina, kontrabas, a nawet chór)...