Categories

Payment

   
           Zalecane !

    

      Wpłata na konto
            firmowe
      (przelew zwykły)  

      
     Foreign customers
               only 

Weather Report ‎– Heavy Weather

Availability:
szt.
Net Price: €15.24 €18.75

Weather Report ‎– Heavy Weather

 

 

Label: CBS ‎– CBS 81775, CBS ‎– 81775, CBS ‎– PC 34418
Format: Vinyl, LP, Album
Country: Europe
Released: 1977
Genre: Jazz
Style: Fusion

 

Tracklist:

 

A1 Birdland 5:59
A2 A Remark You Made 6:52
A3 Teen Town 2:53
A4 Harlequin 4:00
B1 Rumba Mamá 2:12
B2 Palladíum 4:45
B3 The Juggler 5:05
B4 Havona 6:03

 

Płyta: EX
Okładka: EX-

 

Barcode and Other Identifiers:

 

Rights Society: BIEM / STEMRA
Matrix / Runout (Label A): CBS 81775-1 AL 34418
Matrix / Runout (Label B): CBS 81775-2 BL 34418
Matrix / Runout (Runout A-side, stamped): S-81775-1A-1
Matrix / Runout (Runout B-side, stamped): S-81775-2B-1 [Artisan logo]
Matrix / Runout (Runout B-side, etched): PBL-34418-1C
Other (price code): Ⓨ

 

Heavy Weather jest najsłynniejszym albumem Weather Report można by rzec. 'Birdland' z kolei uchodzi za największy przebój całego fusion; u wielu pewnie będzie pierwszym skojarzeniem z fusion czy jazz-rockiem. Prawdopodobnie dzięki niemu, Weather Report stał się najsłynniejszą grupą w obrębie całego nurtu.

Heavy Weather to album przebojowy i piosenkowi. Puryści mogliby zarzucić mu komercjalizm. Fakt szerokiej rozpoznawalności tej płyty wynika jednak raczej z innego zjawiska. Po pierwsze to specyfika tamtych czasów i większa otwartość słuchaczy na szereg brzmień. A dwa, wysoki poziom artystyczny tego albumu przy jednoczesnej jego bezpretensjonalności. Dla bardziej wtajemniczonych, to druga płyta z mistrzem bezprogowej gitary basowej, Jacko Pastoriusa. Album jest zatem prawdziwą ucztą dla słuchaczy o zapędach audiofilskich.

Dostajemy tutaj podróż po najróżniejszych klimatach. Nie ma co ukrywać, że muzycy Weather Report odziedziczyli po swoim początkowym epizodzie z Davisem umiejętność budowania klimatu. I tutaj niekoniecznie jest to nostalgia i oniryzm. 'Birdland', 'Havona' czy 'Palladium' to utwory bardzo dynamiczne. Dużo jest w tym dynamiki, pewnego humoru, a osobom kompletnie niewtajemniczonym w arkana jakiejkolwiek muzyki progresywnej się na pewno spodobają. Podobnie rzecz ma się z 'Teen Town'. Więcej tu również funka i muzyki latynoamerykańskiej... możliwe, że dlatego one tak łatwo "wchodzą", ponieważ nawet laik może je szybko połączyć z innymi znanymi sobie brzmieniami.

'Rumba Mama' to już jest jawny flirt z muzyką latynoamerykańską - kojarzyć się może wręcz z klimatami bossanova, symbiozy jazzu i samby. Z kolei 'Remark You Made' oraz 'Harlequin' to utwory bardziej sentymentalne. Shorter w tym drugim tutaj nawiązał do swoich akustycznych korzeni, kiedy mistrzowsko budował tajemniczy i nieco senny nastrój - tutaj warto wymienić chociażby jego solowe próby Night Dreamer czy Speak No Evil. 'Juggler' to z kolei następny taki nieco sentymentalny utworek autorstwa Zawinula, nieco folklorystyczny. Antycypacja późniejszego szerokiego zainteresowania tego twórcy muzyką świata w autorskim projekcie Zawinul Syndicate.

Płyta przepiękna, urzekająca od pierwszego przesłuchania. Gdy z wiekiem i osłuchaniem przychodzi rozumienie poszczególnych elementów wcale na tym nie traci, a wręcz zyskuje. Urasta wtedy do nagrania fenomenalnego.