Kolektif – Balkanatolia
Label: Baykus Muzik – BY0001
Format: CD, Limited Edition, Digipak
Country: Turkey
Released: 2005
Genre: Folk, World Music
Style: Turkey
Tracklist
1. Anadolu Köçek
2. Ramizem
3. Ştipski Köçek
4. Kopanitsa A La Turka (Taksim)
5. Kopanitsa A La Turka
6. Ağır Aksak
7. Köçek
8. Neda Voda Nalivala (Taksim)
9. Neda Voda Nalivala
10. Laz Horonu
11. Payduşko
12. Tina Se Kano Galani
13. Hora Ka Din Kaval
14. Beber Oğlan
15. Raçenitsa (Taksim)
16. Raçenitsa
17. Razvivay Dobro Puvivay
Płyta: M
Okładka: M
Barcode and Other Identifiers
Barcode: 8 697788 580019
Twórczość grupy KOLEKTIF ISTANBUL opiera się głównie na różnego rodzaju interpretacjach tradycji muzycznej Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu wykonawczo nawiązujących do tradycyjnego repertuaru tureckiego.
Muzycy ten „tradycyjny repertuar” traktują bardzo subiektywnie, wybierając to, co ich zdaniem może być zrozumiane współcześnie, a także to, co w muzyce etnicznej czy tradycyjnej przejawia ewidentne oznaki wielowiekowych wymian kulturowych i międzyludzkich ze szczególnym uwzględnieniem muzyki używanej podczas rodzinnych uroczystości – np. na weselach.
Zespół koncentruje się przede wszystkim na utworach, które łączą elementy kultur z Bałkanów i Anatolii. Po ich pierwszym, wydanym w 2006 roku albumie zatytułowanym Balkanatolia, zespół przeszedł muzyczną ewolucję, która przyniosła im w 2008 roku kolejny krążek Krivoto.
Tu tradycja połączyła się z muzyką funky i jazzem w wyniku czego Kolektif Istanbul podwoił swoje tempo gry i energię wykonania. Niemniej jednak, oryginalny charakter melodii, inspiracji i źródeł do których podążali muzycy wymagał ogromnego szacunku, aby nie zagubić tego, co w tej muzyce najważniejsze i najbardziej wartościowe.
Z drugiej strony ten sam charakter pozwalał na niezwykłą wolność interpretacji, orkiestracji i wykonania. Muzycy poradzili sobie doskonale z tym dylematem – ich najnowsza płyta Kerevet!, którą będą promować, jest wyjątkowym przykładem tego jak w bardzo wyważony i przemyślany sposób połączyć muzykę tradycyjną ze współczesnym podejściem.
Kolektif Istanbul zrodził się ze spotkania muzyków ze wsi grających na festynach i uroczystościach weselnych z muzykami zajmującymi się improwizacją w różnych współczesnych stylach muzycznych.
Wszystkich ich łączyło zainteresowanie eksperymentowaniem i miłość do Stambułu – tego magicznego miasta na styku kultur, wywierającego ogromny wpływ na każdego, kto się z nim zetknął.
Instrumentarium zespołu składające się z gaydy (dudy), klarnetu, trąbki, saksofonu, akordeonu, tuby, perkusji i bębnów sprawia, że mamy do czynienia z prawdziwym bogactwem dźwięków, zawierających zarówno dynamizm bałkańskich „fanfar” jak i głęboki, pełen nostalgii anatolijski „blues”.
Dobrym duchem zespołu, który bez wątpienia wpływa na intensywność emocji wywoływanych przez ich muzykę jest Aslı Doğan – wokalistka obdarzona delikatnym, choć bardzo ekspresyjnym głosem.
Zespół wielokrotnie występował na największych festiwalach europejskich z prestiżowym Montreaux Jazz Festival na czele...